Aktualizováno redakcí 26. 3. 2021
Naše tváře, ale i pokožka celého těla, jsou pokryté nespočítatelným množstvím pórů, které jí umožňují vylučovat škodliviny a dýchat. Někdy se ale mohou ucpat a vytvořit pupínek, nebo černé tečky. Jelikož s nimi často bojujeme na tváři, na které jsou celkem hodně vidět, nabídneme vám několik způsobů, jak se jich co nejdříve zbavit.
Z reklam v televizi, na internetu i v novinách na nás každou chvíli vyskakují ženy, které mají naprosto dokonalou pleť. Problém je, že spousta věcí, které vidíme, nejsou realita. Není tedy vyloučeno, že modelka, která se vám snaží prodat krém má ve skutečnosti černé tečky, které dokázal během chvíle vymazat všemocný Photoshop.
To samé platí i o dokonalých fotkách na sociálních sítích. Dnes už není pro nikoho problém sehnat si programy na úpravu fotek, které dovedou dokonale vyhladit a vyčistit pleť, zvětšit oči, zúžit nos nebo přifouknout ňadra, pozadí a rty.
Co si ale budeme povídat. Jsme vizuální tvorové a chtěli bychom, aby se podobná dokonalost odrážela i v našem kosmetickém zrcadle. Pokud nechcete trpět rozporem mezi tím, co ukazujete online a jaké jste ve skutečnosti, začněte na odstranění černých teček pracovat. Možná to nebude vždycky snadné, ale výsledek vás o to více potěší.
Jak černé tečky vznikají a jak se proti nim dá bojovat?
Co jsou to černé tečky
Černé tečky jsou ucpané folikuly, které jsou velmi mírnou formou mnohem nepříjemnějšího akné. Nejčastěji si jich všímáme na tváři nás samotných i ostatních, ale našly bychom je i na zádech, hrudi, krku či ramenou.
Rozdíl mezi nimi a klasickými pupínky spočívá v tom, že pupínky bývají zarudlé a mají bílou, zelenou či žlutou čepičku, která je způsobená infekcí. (Která není u černých teček přítomná.)
Proč vznikají?
Černé tečky na kůži vznikají z mnoha různých příčin, z nichž málokterá je doopravdy závažná.
Může za ně především:
- Nadměrná produkce kožního mazu
- Zánět
- Podráždění
- Změna hormonů (menstruace, hormonální antikoncepce, dospívání…)
- Užívání některých léků (lithium, kortikosteroidy…)
Někteří lidé věří dokonce i tomu, že na černé tečky a akné má vliv to, co jíme a pijeme. V současné době ale neexistují studie, kterým by se podařilo tuto spojitost nějak potvrdit.
Jak vyrobit masku proti černým tečkám
V posledních několika letech je hodně populární slupovací maska na černé tečky, ale faktem je, že nemusí vyhovovat všem. Zvlášť, pokud máte hodně uzavřené póry. (V takovém případě budete schopné vytáhnout jen menší množství nečistot.) Existují tedy nějaké alternativy?
Maska z mléka a medu
Smíchejte ¼ hrnku mléka s 2 lžícemi medu. Do této tekutiny namočte vatový tamponek a rozprostřete si ji po tváři. Nechte působit po dobu 10-15 minut a posléze si umyjte obličej středně teplou vodou. Opakujte zhruba dvakrát týdně.
Maska z bílku a citronové šťávy
V misce smíchejte jeden vaječný bílek s jednou polévkovou lžící citronové šťávy. Opět do této tekutiny namočte vatový tampon a naneste ji na tvář. Nechte působit po dobu 10-15 minut, následně taktéž obličej opláchněte vodou. Tentokrát však studenou. Tento postup se doporučuje jednou do týdne.
Maska z jedlé sody a medu
Smíchejte 2 lžíce jedlé sody se 2 lžícemi medu. K ruce si tentokrát vezměte silikonový kartáček na tvář. Jakmile je základ hotový, dejte ho na kartáček a vmasírujte ho do obličeje. Následně ho nechte působit MAXIMÁLNĚ po dobu 15 minut. Poté masku umyjte studenou vodou. Nedoporučuje se tento postup aplikovat více než jednou týdně. (Jedlá soda totiž může kůži při neopatrném používání poškodit.)
Jaké jsou vaše triky, díky kterým nemají černé tečky šanci?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/blackheads – Černé tečky: Příčiny, příznaky a léčba (anglicky)
https://www.cookist.com/10-best-diy-blackhead-removal-face-masks/ – 10 nejlepších DIY masek na černé tečky (anglicky)