Nejlepší bylinky na zánět močových cest: Znáte je všechny?

Máte podezření na zánět močových cest, který se může objevit při snížené imunitě a prochlazení? Než vám lékař předepíše antibiotika, která bývají poslední záchranou, vyzkoušejte bylinky! Znáte ty, které vám mohou pomoci ulevit při nepohodlí během močení? Pokud ne, seznámíme vás s nimi v dnešním článku.

O močové cesty se musíme jako ženy velmi pečlivě starat. Jinak se může stát, že nás jednoho dne překvapí nepříjemné řezání a pálení při močení, které důvěrně zná snad každá z nás.

Někdy se může objevit zánět močových cest po sexu, protože se během něj do močové trubice snadno dostanou nejrůznější nečistoty, které v ní nemají co dělat. Roli ale hraje i oslabený imunitní systém, špatně vedená intimní hygiena nebo hormonální nerovnováha.

I přesto, že má užívání antibiotik v určitých momentech svůj smysl, úplně na začátku můžete vyzkoušet i bylinky. A rozhodně nemusí jít jen o obligátní brusinky, které mohou být dokonce lepší, než ibalgin na zánět močových cest.

Znáte je? Pokud ne, půjdeme si je hned představit.

Nejlepší bylinky na zánět močových cest

Brusinky

brusinky zánět močových cest

Brusinky obsahují látku, které se říká D-manóza, a která hraje při zvládání infekcí močových cest důležitou roli. O tom, jak D-manóza působí, se toho moc neví, ale mnozí odborníci se domnívají, že brání schopnosti některých infekčních bakterií přilnout k buňkám močových cest, takže se snáze odplavují dříve, než mohou způsobit onemocnění.

Medvědice lékařská

Pochází z druhu divoce rostoucího kvetoucího keře, který roste v různých částech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Plody rostliny jsou oblíbenou svačinkou medvědů – odtud přezdívka medvědice lékařská – zatímco její listy se používají k výrobě léčivých přípravků a doplňků stravy.

Moderní výzkum podporující použití uva ursi k léčbě infekcí močových cest je omezený, ačkoli několik sloučenin přítomných v rostlině prokázalo silné antimikrobiální schopnosti ve studiích ve zkumavkách.

Česnek

česnek účinky

Česnek je oblíbená bylina, která byla v historii široce používána jak v kuchyni, tak i v tradiční lidové medicíně. Často se používá k léčbě široké škály onemocnění, včetně plísňových, virových a bakteriálních infekcí.

Léčivý potenciál česneku se obvykle připisuje přítomnosti sloučeniny obsahující síru známé jako allicin. Ve studiích ve zkumavkách vykazuje allicin silné antibakteriální účinky proti řadě infekčních bakterií způsobujících infekce močových cest – včetně E. coli.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá se nejčastěji používá při cukrovce a artróze. Někdy se také používá i na infekce močových cest, ledvinové kameny, zvětšenou prostatu, sennou rýmu a další stavy.

kopřiva účinky na zdraví

Klasická léčba

Klasická léčba zánětu močových cest lékařem může zahrnovat užívání antibiotik. Ta vám může předepsat v závislosti na tom, jestli je infekce způsobena bakteriemi, a také na základě jejího rozsahu a závažnosti.

Také se doporučuje tělesný klid, udržování těla v teple a dostatek tekutin, který pomáhá proplachovat močové ústrojí.

Příznaky zánětu močových cest

V neposlední řadě se také spolu podíváme na to, jak zánět močových cest spolehlivě poznáte. Díky tomu proto zvládnete dobře vytipovat moment, kdy je potřeba proti němu zasáhnout.

Zánět signalizuje:

  • bolest v podbřišku a v zádech,
  • časté nutkání na močení,
  • pálení a bolest při močení,
  • evakuace malého množství moči,
  • únava,
  • zapáchající moč,
  • zakalená moč.

Někdy se také může objevit teplota a stopa krve v moči, která může mít narůžovělou, nebo dokonce načervenalou barvu.

Zdroj

https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-uti – Bylinky na zánět močových cest (anglicky)

https://www.webmd.com/women/your-guide-urinary-tract-infections – Zánět močových cest (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-664/stinging-nettle – Kopřiva dvoudomá (anglicky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *