Bílé fleky na nehtech – víte, co znamenají?

Aktualizováno redakcí 7. 4. 2021

S nehty jsou neustále nějaké potíže. Jedné ženě se nehty nadměrně lámou. Další bojuje s tím, že jí velmi dlouho rostou a pak se na okraji zatrhnout. Velkým tabu je i plíseň na nehtech u nohou. Co když se vám na nich ale udělají divně bílé fleky? A co se s tím dá udělat?

Nehty, kůže a vlasy jsou velmi náchylné k tomu, že jim tělo odebere živiny. Nedělá to ale jenom tak. Zatímco s horší kvalitou těchto tří částí těla se většinou nějak smíříme, srdce nebo zažívací ústrojí by nedostatek důležitých látek spíše nezvládlo. 

Proto bychom měly dbát co nejvíce na to, abychom měly dostatečně pestrý jídelníček. Jedním ze způsobů, jak toho lze docílit je třeba to, že si k snídani uděláme ovocné, nebo zeleninové smoothie, které je doslova napěchované vším, co dělá našemu organismu dobře. (Některé celebrity dokonce pijí speciální omlazující a zeštíhlující zelená smoothies.) Naprostou samozřejmostí by měla být i správně provedená manikúra a absence nošení umělých nehtů, které ty naše přírodní velmi zatěžují a občas taky ničí.

Pořád ale nevíme, co znamenají bílé fleky na nehtech a jak se jich dá zbavit. Takže vás nebudeme déle napínat a pustíme se do toho.

Co jsou to bílé fleky na nehtech

Za normálních okolností je nehet dokonale sjednocený a do určité míry průhledný. Když se však na nehtech začnou dělat bílé fleky, znamená to, že s největší pravděpodobností trpíte stavem zvaným leukonychie. I když to zní docela podezřele, ve skutečnosti nejde o život ohrožující stav. (Někteří lidé mají tyto bílé flíčky na nehtech dokonce po delší úsek svého života.) Z našeho úhlu pohledu je tedy vhodné této záležitosti věnovat pozornost. Na druhou stranu ale není nutné kvůli ní propadat zmatku, nebo panice.

Nejčastější příčiny vzniku

Nyní se mrkneme na to, co všechno může mít výskyt bílých fleků na nehtech na svědomí. Jak samy jistě uznáte, nejde o nic, s čím by si trocha cílené péče a prevence neuměla poradit.

Mezi hlavní viníky patří:

 • Úraz nehtového lůžka
 • Alergická reakce
 • Infekce plísňového původu
 • Nedostatek minerálů

Pokud jste bílé fleky na nehtech dosud nezaznamenaly, ale najednou se objevily i přesto, že jste neprodělaly žádný úraz, zkuste zjistit, jestli nedošlo k alergické reakci na nový pečující, nebo zkrášlující přípravek na nehty. Může jít o lak, odlakovač nebo třeba o zpevňovač. Co se týče nedostatku minerálů, bílé fleky na nehtech se spojují s nedostatkem zinku a vápníku.

Pokud jste ale starší, nebo máte oslabenou imunitu, nelze vyloučit, že za vznikem tohoto stavu může být zápal plic, onemocnění srdce, selhání ledvin nebo lupénka.

Jak je odstranit

Pokud jsou bílé fleky na nehtech způsobené plísní, neobejde se to bez součinnosti lékaře, který vám poradí vhodné přípravky, které vám je pomohou odstranit. (Běžně se prodávají speciální krémy na plísně.) Také vám poradí, abyste dodržovaly zvýšenou úroveň hygieny a nevystavovaly jste své nehty nadměrnému působení vlhkosti. 

V případě, že za tímto jevem stojí alergická reakce, uděláte nejlépe, pokud necháte svoje nehty trochu oddechnout. Což zahrnuje i jasnou stopku umělým nehtům. A to i přesto, že umí nedokonalosti našich přírodních snadno skrýt. Také dbejte na doplnění vitamínů a minerálních látek z potravin a doplňků stravy a dávejte dobrý pozor na to, abyste si nezpůsobily svojí neopatrností úraz. 

Mezi další užitečné tipy, jak stav svých nehtů zlepšit, patří:

 • Stříhání nehtů do kratší délky
 • Používání olejíčků a krémů, které předejdou vysušování nehtů a nehtových lůžek

Měly jste někdy leukonychii? Pokud ano, za jak dlouho se vám podařilo tohoto estetického problému zbavit?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/white-spots-on-nails – Proč mám na nehtech bílé fleky? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317493 – Bílé fleky na nehtech: Příčiny, prevence a léčba (anglicky)

 

1 Comment

Add Yours
 1. 1
  Petra

  Dobrý den, děkuji za zajímavý článek. Člověk se povětšinou dočte, že jsou bílé fleky způsobeny buď tím nebo něčím jiným, ale ne variace možností. Také čas od času trpím na bílé flíčky na nehtech a z osobní zkušenosti vím, že se vždy jednalo o absenci minerálů v těle. :/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *